Põletused

Nahk mängib olulist rolli keha temperatuuri ja vedeliku regulatsioonis. Nahk toimib kaitsebarjäärina väliskeskkonna mõjude eest.

Eristatakse kolme nahakihti: 
epidermis - naha väliskiht; 
dermis - koosneb kollageenist ja elastsetest kiududest. Siin leidub nii vere- kui lümfisooni, närvilõpmeid, puute- ja valutundlikke rakke, rasunäärmeid jne; 
hüpodermis ehk alusnahk, mis on vahelüliks naha ja nahaaluste organite vahel. See on kõige olulisem temperatuuri regulatsiooni kiht ja siin paiknevad suuremad veresooned ja närvilõpmed.

Kahju, mida põletushaavad inimesele tekitavad sõltub nii põletuse asukohast, sügavusest kui ka sellest, kui suurt nahapinda see hõlmab.

Põletushaavad klassifitseeritakse sügavuse järgi kolme klassi: 
1. astme põletus on pinnapealne ja tekitab nahapõletikku. Iseloomulik on valu, punetus ja kerge turse. 
2. astme põletus on sügavam ja lisaks valule, punetusele ja põletikule tekivad nahale ka villid. 
3. astme põletus on veelgi sügavam ja kaasatud on kõik nahakihid. Kuna kolmanda astme põletusega on närvilõpmed ja veresooned kahjustunud, võib nahk muutuda valgeks.

Põletused võivad muutuda või nö. "küpseda". Esimese astme põletus võib peale mõne tunni möödumist kaasata sügavamaid struktuure ja saada 2. astme põletuseks, nagu näiteks päikesepõletus, mille põletik ja villid tekivad järgmisel päeval. Sarnaselt teise astme põletusele võib areneda ka kolmanda astme põletus. Kiire esmaabi on väga oluline - jahutada põletuse koht!

Ainult epidermisel on võime end ise uuendada. Põletushaavad, mis ulatuvad sügavamale võivad põhjustada pöördumatut kahjustusi. Sügavamate põletushaavade puhul pöörduda kindlasti arsti poole!

Põletushaava ravi laserteraapia abil: 
Eesmärk: kiirendada põletushaavade paranemist, vähendada armkoe tekkimist ja leevendada valu. NB! Villid kaovad paari tunni jooksul! 
Soovituslik sagedus: 2-3 korda nädalas, kuni paranemiseni.